Ciekawostki naukowe

Dlaczego srebro niszczy bakterie a nie komórki ssaków

Czy wiesz, że komórki ssaków posiadają zupełnie inną błonę komórkową niż bakterie? Ściana komórkowa bakterii zawiera mureinę (peptydoglikan), która „przyciąga“ właśnie  nanocząstki srebra, co umożliwia selektywne działanie cząstek srebra tylko na komórki mikroorganizmów. Dzięki temu działanie nanocząstek srebra jest zupełnie bezpieczne dla komórek człowieka, a  działa niszcząco na bakterie.

Złoto a komórki rakowe

Czy wiesz, że za pomocą złota można usuwać komórki nowotworowe z organizmu człowieka? Specjaliści z bostońskiego Northeastern University opracowali metodę polegająca na usuwaniu komórek rakowych, wykorzystując nanocząsteczki złota. Bardzo drobne cząsteczki złota „przyklejają się” do komórek nowotworowych, które następnie za pomocą promieni elektromagnetycznych ogrzewa się do temperatury 55°C. W tej temperaturze komórki rakowe ulegają uszkodzeniu i giną. Co jest najciekawsze – wszystko co je otacza pozostaje nie tknięte. Złoto „wybiórczo” oblepia jedynie chore komórki. Źródło: Rzeczpospolita , 30.03. 2015r, http://www4.rp.pl/artykul/1190056-Nanogwiazdki-walcza-z-rakiem.html

Nanosrebro silniejsze niż antybiotyki

Czy wiesz, że nanocząstki aXonnite Silver są skuteczniejsze w walce z bakteriami niż antybiotyki? Badanie wrażliwości bakterii wykazało, iż  niezwykle małe ilości  aXonnite Silver charakteryzują się silnym  działaniem antybakteryjnym w porównaniu z typowymi antybiotykami. Badania przeprowadzone na Wydziale Biologii  UW  wykazały, że ilość aXonite Silver potrzebna do zahamowania wzrostu bakterii była ponad 14 razy mniejsza od ilości antybiotyku (tetracykliny). Badania te przeprowadzano na pałeczce okrężnicy która wywołuje min. zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, sepsę).  W przypadku innej bakterii – gronkowca, który wywołuje min. zatrucia pokarmowe, ropnie, zapalenie uszu, potrzeba było aż o 28 razy więcej jednostek antybiotyku (streptomycyny)  w porównaniu z  aXonnite  Silver.